Ethiek

Uit de kerken

Nieuwe artikelen
Signalen



Aanmelden GRATIS nieuwsbrief

Naam:
E-mail:



printen

mailen

CGK, lichtpuntje? – 6

 

D.J. Bolt

08-02-25

 

Afgelopen week hebben we zoveel als ons mogelijk was meegeleefd met het gebeuren op de generale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken (CGK). We hebben respect voor de wijze waarop de broeders met elkaar omgingen. Ondanks de intense spanning in het kerkverband die uiteraard weerspiegeld werd in de vergadering sprak men op een waardige wijze met elkaar en luisterde naar elkaars (soms lange) betogen. Daar droeg ook ongetwijfeld de rustige en bekwame manier van leidinggeven van preses ds. P.D.J. Buijs aan bij.

 

We geven het kort verslag van deze synodezitting weer. We vonden het in De Wekker van deze week. En daarnaast ook een bericht van het synodemoderamen in dezelfde editie.

Daarmee beëindigen we deze serie artikelen want de titelvraag is beantwoord.

 


 

VERSLAG TWEEDE ZITTINGSWEEK, 28 JANUARI 2025 T/M 31 JANUARI 2025

 

Opening

De opening van de week wordt ver­zorgd door ds. Van der Wekken. Het gaat over de vraag naar geloof en verwachting, voor jezelf en ook voor het kerkverband. In groepsverband zijn er goede geestelijke gesprekken, waarin we van hart tot hart over geloofsvragen spreken. Ondanks veel vragen over de voorgestelde agenda van deze week, die ook raken aan de moeilijke dossiers die behandeld gaan worden, wordt de agenda ongewijzigd vastgesteld.

 

Banden met buitenland

Zowel de dinsdag als de donderdag staan voor een groot deel in het teken van alle contacten die er vanuit ons kerkverband zijn met kerken in het bui­tenland. Op dinsdag wordt de synode toegesproken door kerken waarmee wij correspondentie hebben, veelal kerken uit Amerika en Groot-Brittan­nië. Donderdag staat in het teken van het zendingswerk. Zendelingen en voorgangers uit verscheidene landen spreken ons toe en tot slot zingen we elkaar ook toe. Dat zijn wat mij betreft de hoogtepunten van de zittingsweek!

 

Revisieverzoeken

Het voert te ver om hier te schrijven over de lange en moeilijke discussies over de vele revisieverzoeken inzake de besluiten over vrouw en ambt door de synode van 2019. Het resulteert uiteindelijk in een stemming met als uitkomst dat die besluiten definitief van kracht blijven. We voelen allemaal aan dat dit een belangrijk besluit is, dat ook zijn invloed zal hebben op de bespreking over de toekomst van ons kerkverband.

Tijdens de week moet er het nodige geschoven worden in de agendapun­ten. Van tevoren kun je niet weten hoe lang sommige onderdelen van de agenda zullen duren. Het gevolg is dat de hele vrijdag in het teken staat van de toekomst van het kerkverband. Andere rapporten moeten naar de volgende zittingsweek verschoven worden.

 

Toekomst

Dat de toekomst de synode (en velen in den lande!) erg bezighoudt, blijkt wel uit de vele vragen van afgevaar­digden, die de hele vrijdagochtend in beslag nemen. De vele vragen, twijfels, moeiten maar ook uitingen van waardering werden in de middag beantwoord door de commissie 'Toe­komst'. De conclusie van de commissie is, dat het interim-model, waarbij er tijdelijk twee soorten classes gevormd zouden worden, te hoog gegrepen is. Het draagvlak voor dit model lijkt eerder afgenomen dan toegenomen.

Besloten wordt het interim-model niet in stemming te geven. De commissie geeft met verdriet de opdracht terug aan het moderamen. De voorzitter spreekt namens de synode zijn be­wondering uit voor de wijze waarop de commissie met moed en doorzettings­vermogen de opdracht tot een goed einde trachtte te brengen. Het bleek een onmogelijke opdracht. Het mo­deramen moet zich nu beraden op de ontstane situatie en zich bezinnen op de voortgang van het kerkelijke leven.

De tweede zittingsweek wordt afge­sloten met Psalm 130 en gebed.

 

A.A.L. Aalderink

Afgevaardigde naar de generale synode

 


generale synode 2024-2025

 

VAN HET MODERAMEN VAN DE GENERALE SYNODE

 

Vrijdag 31 januari was een verdrietige dag voor ons kerkver­band. Het voorstel voor een interim-model door de Commis­sie Toekomst Kerkverband (CTK) bleek onvoldoende draagvlak te hebben. Een spoor dat mogelijk onze kerken uit de impasse zou kunnen halen, leverde voor een heel aantal afgevaar­digden zulke bezwaren op dat het voor hen niet begaanbaar bleek. Hoe nu verder?

 

Aanloop

Al langer is er in onze kerken sprake van het uit elkaar groeien. Divergerende standpunten over vrouw en ambt en homosek­sualiteit, kansels die voor bepaalde predikanten gesloten blij­ven, zijn daar voorbeelden van. Het bevestigen van vrouwen in de ambten zonder dat daar kerkordelijk ruimte voor is, heeft tot veel onrust en onvrede geleid.

De generale synode die in deze turbulentie leiding moet ge­ven, stelde in juni 2024 een commissie in om een vruchtbaar perspectief voor ons kerkverband te schetsen. Op een beslo­ten zittingsdag in oktober werd dit plan gepresenteerd en met dankbaarheid ontvangen. De uitwerking van dit plan - het interim-model - werd in de eerste zittingsweek bespro­ken en van kanttekeningen voorzien.

Na die bespreking heeft de synode de CTK [Commissie Toekomst Kerkverband, djb] de opdracht gege­ven om meer draagvlak te zoeken voor haar plannen. De CTK is aan het werk gegaan met de kritiek die zij kreeg en met de verschillende voorstellen en amendementen. Het aangepaste rapport werd in de tweede zittingsweek gepresenteerd.

 

Besluit

In de bespreking werd duidelijk dat voor een aantal afgevaar­digden het plan niet te dragen is. Een groot bezwaar is de medeverantwoordelijkheid van ambtsdragers voor zaken die in andere gemeenten gebeuren. Een ander bezwaar is de ge­lijkwaardigheid van gemeenten in reguliere en interim-classes. Na intern overleg besloot de CTK de opdracht terug te geven. Het bleek onmogelijk om het draagvlak voor het plan van de interim-classes te vergroten. Steun van een grote meerder­heid van de afgevaardigden voor dit plan bleek geen haal­bare kaart. Met grote verslagenheid en verbijstering werd dit geconstateerd.

 

Perspectief?

Hoe moet het nu verder? Kunnen we verder? Is er perspectief voor ons als kerken? Het moderamen van de synode heeft na overleg met de (pre-)adviseurs voorgesteld om in de ontstane situatie een perspectief te schetsen. Met een aantal deskun­digen zal het moderamen de komende tijd aan het werk gaan om een realistisch plan te ontwikkelen. Hiervoor is een tweetal dingen noodzakelijk:

  1. Gebed: Bidt u als kerken alstublieft om wijsheid van onze God.jakobus zegt in zijn brief: 'En als iemand van u in wijs­heid tekortschiet, laat hij die dan vragen aan God, Die aan ieder overvloedig geeft en geen verwijten maakt, en ze zal hem gegeven worden'. Bidt u zo voor onze kerken en voor ons als moderamen.
  2. Kalmte: Neemt u als lokale gemeente alstublieft geen grote besluiten over uw plaats in het kerkverband of andere ingrij­pende zaken. We kunnen ons als moderamen indenken dat u vragen hebt. We zijn te allen tijde bereid om u te woord te staan en zo mogelijk uw vragen te beantwoorden.

In de hoop dat God onze kerken genadig wil zijn, namens het moderamen, ds.]. Oosterbroek (gs2024cgk@gmail.com)